تحریم ها تاثیر بسیار زیادی داشته است، در شرایط سخت و خطیری هستیم

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه در شرایط سخت و خطیری هستیم، گفت: مدیران کم انگیزه یا بی انگیزه که اهل نق زدن هستند، افراد این شرایط خطیر نیستند.

تحریم ها تاثیر بسیار زیادی داشته است، در شرایط سخت و خطیری هستیم

به گزارش خبرنگاران، اسحاق جهانگیری صبح امروز در مراسم امضای قراردادهای مشارکت بخش خصوصی در حوزه صنعت آب و فاضلاب در وزارت نیرو، با بیان اینکه شرایط کشور خاص، خطیر و سخت است، اظهار کرد: معنای شرایط خطیر این نیست که همه عوامل تهدید هستند. شرایط سخت است ولی بن بست نیست. از دل شرایط سخت، فرصت های زیاد و تحولات بزرگی به وجود می آید. مهم این است که عزم و اراده مدیریت بر این باشد که شرایط سخت در کوتاه ترین زمان طی گردد.

وی اضافه نمود: آمریکا در نهایت بی قانونی و بی احترامی به مقررات بین المللی از توافق برجام خارج شد و سعی کرد خواسته های ظالمانه و غیرقانونی خود را عملی نموده و ملت ایران را تحت فشار قرار دهد تا ما به خواسته های آن تن دهیم اما من امیدوار و مصمم هستم که با میدان داری فعالان اقتصادی، مدیران توانمند دولتی و یاری مردم از این شرایط با کمترین هزینه عبور می کنیم و به آمریکا نشان می دهیم از این مسیر نمی تواند به نتیجه برسد و تنها راه آنها در برابر ملت ما رعایت ادب، احترام و منطق است. این منطقی نیست که آنها اول ما را تحریم نمایند و بعد بگویند مذاکره کنیم. ما به این شرایط تن نمی دهیم.

جهانگیری با تاکید بر اینکه تحریم ها تاثیر بسیار زیادی داشته و آمریکا اعلام نموده است که علیه ما یک جنگ اقتصادی به راه انداخته است علاوه بر این آنها جنگ رسانه ای و سیاسی ایجاد نموده اند تا بر افکار عمومی ملت ما تاثیر بگذارند. در این شرایط انتظار ملت ما این است که همه دستگاه ها و قوا به گونه ای باشد که حداقل فشار بر زندگی آنها وارد گردد.

وی اعلام نمود: ما ضعف ها و اشکالات خود را باید صادقانه با مردم در میان گذاشته و آنها را اصلاح کنیم. یک مدیریت تازه کار، جدی و تمام وقت می تواند کشور را خوب اداره کند. مدیران کم انگیزه، بی انگیزه و کسانی که فقط به دنبال اشغال پست بودند، اهل نق زدن هستند یا دنبال بهره برداری سیاسی از شرایط به نفع خود هستند، افراد این دوره خطیر نیستند. ما به مدیرانی احتیاج داریم که از توان و حیثیت خود برای کشور هزینه نمایند.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: جفاست که عده ای در شرایطی که مردم تحت فشار هستند ببینند که پول بیشتر یا رانت بیشتر به دست آورند. اگر این اتفاق در مدیران دولتی رخ دهد، عین خیانت است. نباید عده ای فکر نمایند از این شرایط بهره برداری سیاسی نموده و به دیگران حمله نمایند. مردم ایران مطلع و فهمیده هستند و همه حرکات را زیر نظر داشته و تشخیص می دهند که چه کسی خالصانه خدمت می نماید و چه کسی چه اقدام دیگری انجام می دهد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به اینکه یکی از ابرچالش های کشور موضوع آب است، اعلام نمود: این مسئله باید به یک موضوع اجتماعی تبدیل گردد تا یک عزم ملی شکل بگیرد. دولت به تنهایی نمی تواند این مشکل را حل نماید. بنابراین همه باید به میدان بیایند. سال آبی جاری، یکی از بدترین سال ها در دهه های اخیر بود و برخی استان ها واقعا شرایط سختی داشتند. از صبوری، همراهی و همدلی مردم ایران در موضوع کمبود آب و برق باید صمیمانه تشکر کنم. ولی حتما باید برای سال آبی آینده برنامه ریزی گردد تا این مسائل تکرار نگردد. از وزارت نیرو هم باید تشکر کنم زیرا شایستگی خوبی از خود نشان داده است.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه بخش خصوصی موتور محرک اقتصاد ایران است، تاکید نمود: هرکس در این موضوع تردید کند، یعنی اقتصاد را نفهمیده است. باید قوانینی در کشور ایجاد گردد که بخش خصوصی میدان دار گردد اما مسائلی در این زمینه وجود دارد از جمله مسائل فرهنگی و وجود تفکر چپگرایانه که تا بخش خصوصی جان می گیرد، مطرح می نماید ثروت خود را از کجا آورده است. ما اگر سیاست های اصل 44 قانون اساسی را پذیرفته ایم، یعنی پذیرفته ایم بخش خصوصی هیچ سقفی برای پول دار شدن ندارد و کسی هم نباید به بخش خصوصی بخل بورزد. مشکل دیگر این است که عده ای به اسم بخش خصوصی دنبال رانت خواری هستند که نمونه آن را می بینیم که جوان یک شبه با همین رانت ها میلیاردر می گردد و باید این افراد را از بخش خصوصی جدا کنیم.

وی همچنین اظهار کرد: مبارزه با فساد تضمین نماینده بخش خصوصی واقعی است. هر کس ارز رسمی گرفته ولی به کشور کالا وارد ننموده است، خیانت نموده و باید حتما مجازات گردد. البته در این مسیر باید دقت گردد که تن بخش خصوصی واقعی نلرزد. بخش خصوصی واقعی باید مورد حمایت قرار بگیرد. به رهبری هم عرض کردم که من هیچ ارتباطی با بخش خصوصی ندارم اما باور دارم باید از بخش خصوصی حمایت کرد. من تا جان در بدن دارم از بخش خصوصی سالم و واقعی حمایت می کنم.

جهانگیری در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه بزرگ شدن دولت مانع توسعه می گردد، توضیح داد: هر چه درآمد کسب می گردد باید خرج خود دولت گردد. در حال حاضر بودجه لازم برای تکمیل طرح های ناتمام عمرانی بین 450 تا 600 هزار میلیارد تومان است. هر سال هم که پروژه های جدید اضافه می گردد و تامین این بودجه از مسائل دولت است. به دلیل محدودیت بودجه و اینکه نباید دولت تصدی گری کند، کارها را باید به بخش خصوصی واگذار کند. دولت سه سال است که این مسیر را دنبال می نماید و در تدوین مقررات و آیین نامه ها اتاق بازرگانی را دخالت کامل داده است ولی سرعت کار قابل قبول نیست.

وی تاکید نمود: باید سال جاری عزم جدی تری شکل بگیرد که طرح های سودده به مردم معرفی گردد. بازار سرمایه بی سابقه ترین روزهای خود را می گذراند. بورس در یک روز 5000 واحد رشد داشته است. در جلسه سران قوا تصویب شد همه نهادهای عمومی مکلفند شرکت های خود را در بازار سرمایه عرضه نمایند. همچنین تصویب شد که برای دادن انگیزه به بخش خصوصی، طرح های واگذار گردیده توجیه اقتصادی داشته باشد و امتیازاتی از قبیل معافیت مالی یا ایجاد کاربری های فرعی در کنار کاربری اصلی در این طرح ها دیده گردد.

جهانگیری اعلام نمود: مدیران نیز باید به دنبال واگذاری طرح ها باشند. اکنون گفته می گردد مدیران می ترسند که این طرح ها را واگذار نمایند ولی مدیری که اهل ریسک نباشد، بهتر است برود در خانه اش بنشیند. ما تصویب کردیم اگر مدیری در چهارچوب سیاست های معین گردیده طرحی را واگذار کرد، حتی اگر آن واگذاری اشتباه بود، بازخواست نگردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تحریم ها تاثیر بسیار زیادی داشته است، در شرایط سخت و خطیری هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم ها تاثیر بسیار زیادی داشته است، در شرایط سخت و خطیری هستیم"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید