استاندارد های حسابرسی در تفریغ بودجه 98 شهرداری رعایت نشده است

به گزارش وبلاگ تفریح و سرگرمی، خبرگزاری خبرنگاران- نایب رییس کمیسیون برنامه شورا گفت: تفریغ بودجه باید در چارچوب استاندارد های حسابرسی عملکرد مدیریت مقداری و ریالی باشد که متاسفانه نشانی از این وظیفه محوله بر عهده شهرداری دیده نمی شود.

استاندارد های حسابرسی در تفریغ بودجه 98 شهرداری رعایت نشده است

به گزارش وبلاگ تفریح و سرگرمی، سید حسن رسولی در سیصد و سومین جلسه شورا در ارائه گزارش تفریغ بودجه سال 98 شهرداری تهران افزود: بر اساس نظام مالی سه سطح مشخص شده در ماده 44 آیین نامه مالی شهرداری ها، وظیفه نظارت مالی پس از انجام هزینه به حسابرسان داخلی شهرداری واگذار می شود که انتخاب این حسابرسان از اختیارات و وظایف شورای اسلامی شهر تهران است.

وی ادامه داد: ماده 67 قانون شهرداری ها هم شهرداری را موظف می کند، بودجه سالیانه موسسات و شرکت های وابسته به شهرداری حداکثر تا خاتمه اردیبهشت ماه سال بعد بایستی تسلیم شورای شهر کند و حسب این ماده قانونی تا آخر خرداد مورد رسیدگی در شورا قرار گیرد.

رسولی تاکید کرد: بر اساس این مستند قانونی شورا درآمد های وصولی قطعی شده، پیش بینی و تجزیه و تحلیل می کند و حسب ماده 79 قانون شهرداری علاوه بر اینکه گزارش ماهیانه از طریق خزانه دار صورت می گیرد، موارد انحراف از بودجه را به سمع و نظر اعضا و مردم عزیز می رساند.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران گفت: تفریغ بودجه سال 98 شهرداری از طریق موسسه حسابرسی آیین تراز وبلاگ تفریح و سرگرمی تهیه شده، و دوستان در مورد نحوه انتخاب موسسات حسابرسی مستحضر هستند که مهمترین تاکید صحن شورا مورد اعتماد بورس بودن این موسسات حسابرسی است؛ لذا این موسسه دارای رتبه کیفی الف از جامعه حسابداران رسمی ایران است و همانطور که گفتم معتمد سازمان بورس و اوراق بهادر است.

رسولی ادامه داد: من از سرفصل های متداول عبور می کنم و خلاصه می شوم در بند 4 گزارش حسابرس که نکات کلیدی تفریغ بودجه سال 98 است. بر اساس مصوبه شماره 10431 مورخ 18 /4 /98 در باره بودجه سال 98 شهرداری و تفریغ این بودجه حسب گزارش حسابرس و موسسه حسابرسی اعلام کرده است:

1- بر اساس بند یک مصوبه تفریغ بودجه سال 95 شهرداری تهران، شهرداری موظف بوده به منظور اجرای تفریغ بودجه جامع مبتنی بر عملکرد مقداری و ریالی ضمن ارایه عملکرد مقداری و ریالی به معنای واحد انجام کار های اجرا شده هر ردیف را در اختیار حسابرس منتخب شورا قرار دهد تا حسابرس با بهره گیری از کارشناسان رسمی متخصص نسبت به ارائه گزارش تفریغ بودجه در چارچوب استاندارد های حسابرسی عملکرد مدیریت اقدام کند که متاسفانه نشانی از این وظیفه محوله بر عهده شهرداری دیده نمی شود بنابراین نکته اول قصور و یا تقصیر شهرداری در این بند است.

2- بنا بر توضیحات ارائه شده در دستور العمل ابلاغی وزارت کشور تصویب تفریغ بودجه از طریق شورای شهر به منزله مفاسا حساب شورای اسلامی شهر و تقدیم به شهرداری است در عین حال با توجه به اینکه در گزارش ارائه شده اطمینانی درباره موارد مورد رسیدگی وجود ندارد و اعلام شده گزارش تنها به منظور اعلام مدیریت تهیه شده است بایستی متذکر شده این نحوه از گزارش دهی نمی تواند اهداف مد نظر شورا را برآورده سازد. البته این گزارش حسابرسی صورت های مالی سال 98 در مورد سازمان ها و شرکت ها هم مصداق دارد مورد رعایت قرار نگرفته است.

رسولی گفت: به استثنای دو نکته کلیدی حسابرس محترم سایر صورت های مالی را با تطبیقی که با مصوبات شورا اسناد و قوانین بالادستی داده مورد تایید قرار داده است.

منبع: خبرگزاری آریا

به "استاندارد های حسابرسی در تفریغ بودجه 98 شهرداری رعایت نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاندارد های حسابرسی در تفریغ بودجه 98 شهرداری رعایت نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید